WEB SAYFASININ DEĞERLENDİRİLMESİ

WEB SAYFASININ DEĞERLENDİRİLMESİ
İyi bir web sitesi nasıl olmalıdır, Bir web sitesini ziyaret ettiğinizde sizin kullanımınızı kolaylaştıran ve zorlaştıran etmenler nelerdir? Acaba yanıp sönen düğmeler, hareketli animasyonlar, rengarenk bannerlar gerçekten kullanıcıyı merak ettiriyor mu? Yapılan web sitesi gerçekten amacına uygun web dizayn mı?. Çalışmamız kapsamında yeniçağ web sayfası görsel ve içerik açıdan birinci bölümde belirtilen kriterler çerçevesinde değerlendirilmiştir.
WEB SAYFASININ GÖRSEL AÇIDAN DEĞERLENDİRİLMESİ
Hız
Şu bir gerçektir ki bir site içinde ne kadar önemli bilgiler barındırsa da, kullanıcıyı çekebilecek unsurlara sahip olsa da, açılması hızlı değilse kullanıcı için bir değeri yoktur. Bu yüzden hız web sitelerinin en önemli ilkelerinden biri olmuştur. Yeni çağ bilişim web sitesinde hızla ilgili değerlendirildiğinde:
Ana sayfada kullanılan grafiğin formatı tavsiye edilen format olan (gif) kullanılmıştır. Kullanılan grafik fazla yer tutma

WEB Dizayn
web dizayn

masına rağmen büyük formattaki resimlerin parçalara bölünerek verilmesi hem sitenin daha çabuk açılmasını sağlayacak hem de kullanıcıya bu hissi verecektir. Resimlerin genişlik ve yükseklik ölçüleri önceden verilmiştir ki bu da sayfanın daha çabuk açılmasını sağlamaktadır.
Tablo kullanımı açısından ise bir sayfayı tablonun bütününü koymak yerine küçük yatay parçalara bölmek kullanıcıya daha hızlı açıldığı hissini verecektir. Yeni çağ bilişim web sayfasında özellikle kütüphane üyelikleri sayfasında tablolar bölünerek yatay yerleştirilebilir. Bu sayede erişim, okunabilirlik ve hız artacaktır. Bir sayfada yüklenecek şeylerin çok olması da o sayfanın açılımını yavaşlatır.

Cevapla