Follow us:

WEB TASARIM

Bilişimde Yeni Çağ – Web Dizayn

TASARLADIĞIMIZ WEB SİTELERİMİZ

Webdizayn söylenince akla gelen çizimler, renkler, şekiller olabilmektedir. Halbuki webdizayn yalnızca bunlardan ibaret değildir. Dizayn yalnızca görünen yerdir. Her ne kadar artık işin içine javascript vs. girmiş ve kodlar da hareketli dizaynların oluşmasında rol oynamaya başlamış olsalar da yine de arka planda hiç de yabana atılmayacak derecede önemli bir mecra vardır ki bu da kodlamadır.

Webdizayn

Bir web sitesi çizilirken değişik çizim programları kullanabilir. Paint ten alında Photoshop, Fire Works gibi programlara kadar. Birçok dizayncı hala Photoshop kullanarak dizaynlarını yapmaya devam etselerde özünde webdizayncı kullanması gereken program Fire Works’tur. Tabii ki her ikisinde bilmek gerekecektir ve ihtiyaca göre ikisini de kullanmaya ihtiyaç duyacağınız farklı vakitler olacaktır. Fakat Fire Works’ün ortaya çıkış amacı web siteleri ve çizimleri oluşturmak olduğundan, çizimi hazırlarken size çok daha fazla pratiklik sağlamaktadır. Bu kolaylıkları programı kullanmaya başlamanın ardından veya bununla ilgili webdeki eğitim metinlerini inceldiğimizde zaten anlamış olacaksınız.

Web Dizayn

Web siteleri 2 tarzda düzenlenir, statik web siteleri ve dinamik web siteleri.

Kodlama

Eğer bir web sitenin içeriği sabit ise yani sitede güncellemeler yapılmıyorsa veya yılda bir yapılmaktaysa bu web siteleri statik tarzda hazırlamak daha avantajlıdır. Çünkü web sitesi için bir yönetim paneli hazırlama ortadan kaldırılmış olur. Bu da size bütçede azalma olarak geri döner. Fakat statik web sitelerinin güncellenmesi, dinamik web sitelerinden daha fazla uğraştırır ve bir seviyenin ardından keşke yönetim paneline sahip olan bir web site yaptırsaydım demek durumunda kalabilirsiniz. Tabii ki bu web sitenin içeriğine ve güncellenecek bölümlere bağlı olarak farklılık gösterir. Bu web sitesi basit HTML kodları ile hazırlanabilmektedir. Ayrıca bir kodlama dili bilmeye gerek yoktur.

Statik Web Siteleri

Yukarıda değindiğimiz yapının tam tersi, yani yönetim paneline sahip olan güncellenebilir bir webdizayn. Bu tarz bir web sitesi düzenleyebilmek için bir kodlama dili bilmek gerekir. Bu .php , .asp, .aspx, .jsp gibi farklı diller olabilmektedir. Ve tabii ki bu web sitenin çalışabilmesi için kiralanan serverin web sitenin kodlandığı dili destekleyen bir yapıda olması gerekmektedir.

Eğer sıkça güncelleyebileceğiniz bir web sitesine ihtiyacınız varsa dinamik web sitesi size göre olacaktır. İstediğiniz her vakit size verilecek olan yönetici sayfasından sayfanızın içerikleri güncelleyebilirsiniz. Yeni sayfalar ekleyebilir ve silebilirsiniz.

Dinamik Web Sitesi
0
Send a message
Bir mesaj bırakın en kısa zamanda size geri döneceğiz .
Your name
* Email
* Describe your issue
Login Chat
Questions? We're here. Send us a message!
Your name
* Email
We're online!