Webdizayn da Kullanılabilirlik

Web Dizayn da Kullanılabilirlik
İyi bir web sitesi kullanıcılar için orijinal iyi bir içeriğe sahip olmasının yanı sıra o içeriği kullanıcının bulup kullanmasını sağlayacak bir tasarıma sahip olmalıdır.
Yeni Çağ Bilişim web sayfasında kullanılabilirliği artırıp daha etkin bir sayfa sunmak için mutlaka ana sayfaya link verirken sadece resim tabanlı linkler verilmemelidir. Girilen linkler sitede dolaşım kolaylığı olması açısından renk değiştirmelidir. İndeks sayfası net belirlenmelidir ve Diğer sayfalardan ana sayfaya mutlaka bir link bulundurulmalıdır. Yaratıcısı, güncelleme tarihi adres gibi erişim bilgileri, site içi arama, site haritası gibi bilgiler mutlaka bulundurulmalıdır. Site haritasının bulunduğu web siteleri kullanıcıların aradığını bulmaları açısından site haritası bulunmayan sitelere göre iki kat daha fazla yararlıdır.
Hedef kullanıcı kitlesi belirlenmelidir, onların internet kullanımına uygun bir site hazırlanmalıdır. Hazırlanan site dolaşımı kolay sadece, rahat okunabilir olmalıdır ki kullanılabilirliği yüksek olsun.
Yeni Çağ Bilişim web sayfasına genel olarak bakıldığında sade bir tasarımı vardır. Dolaşımın kolaylığı ve tasarımın sadeliği ve tutarlılığı açısından ana sayfadaki logo ve menü diğer sayfalarda da sabit kullanılmalıdır. Çünkü sonraki sayfalarda gelen menü ve logo ana sayfadaki ile uyumsuzdur ve açılıp kapanan menü açıldığı zaman yazıların üstlerini
kapatmaktadır. Yeni Çağ Bilişim sitesinde linkler girildikten sonra renk değiştir şekilde tasarlanırsa kullanılabilirliği daha etkin olacaktır.
Bir sitenin etkin kullanımı en iyi interaktif kullanımla ortaya çıkar. İnteraktif bir site kullanıcıyı daha fazla bağlar ve siteyi daha fazla akılda kalıcı yapar. Kullanıcıyla iletişim sayfanın etkinliğini, kullanılabilirliğini artıracaktır. Hazırlanan formlar, anketler, forumlar sayesinde fikirler düşünceler öğrenilebilecek ve tartışmalarla daha iyi bir sonuca varılacaktır.
İyi bir web dizayn da renk kullanımı önemlidir. Kullanılan rengin gözü yormayan, sitenin okunabilirliğini artıran, sade tonları olmalıdır. Arka plan ve font rengi açısından birbirine yakın tonlar fazla kullanılmamalıdır. Yeni Çağ Bilişim web sayfasında genel olarak sade uyumlu bir arka plan ve font rengi kullanılmıştır. Ancak ana sayfada menüsündeki tonlar daha fazla ayırt edilebilecek şekilde kullanılabilir.

Cevapla