Webdizayn da Sadelik

Web Dizayn da Sadelik

Web Dizayn yaparken var olan genel kurallar ve kullanıcı alışkanlıkları göz önünde bulundurulmalıdır. İyi bir tasarım sade, anlaşılabilir, tutarlı olmalıdır. Webdizaynın tutarlı olması önemlidir. Sitedeki bütün sayfalar hem tasarım hem de görünüm açısından birbirleriyle tutarlı olmalıdır.

Yeni Çağ Bilişim web sayfası genel olarak sade tasarlanmıştır. Kullanıcıyı fazla bilgiye boğmayan bir yapısı vardır. Site içi dolaşım sade tasarımına rağmen kolay değildir. Kullanılan menü tekrardan tasarlanmalıdır. Ana sayfa ile diğer sayfalar arasındaki tasarım tutarsızlığı giderilmelidir. Verilen linkler açık ve net olmalıdır. Örneğin logo’ da verilen ana sayfaya dönüş linki açık değildir.

Web Dizayn  da Uyumluluk

Webdizayn
içerik

 

90’lı yılların ortalarında var olan Netscape üstünlüğü Microsoft’un Internet Explorer tarayıcısını Windows’a entegre etmesiyle beraber yerini uzun bir süre süre Internet Explorer tekeline bıraktığı görülmektedir. Son yıllarda Firefox gibi yeni tarayıcılar tekeli kırmaya başladığı gözlenmektedir. Günümüzde Internet Explorer’ın tekeli devam etse de firefox, Opera, Maxthon, Netscape gibi tarayıcılar da oldukça yaygın kullanılmaktadır.

Bütün tarayıcılar mükemmel değildir. Bütün tarayıcılarda default olarak bilgi gösterimi, link ler, dolaşım v.b gibi özellikleri kullanıcılar kullanabilmelidir. Bu yüzden de web sitesi tasarlarken artık diğer tarayıcılar ile uyumluluğuna daha dikkat edilmesi gerekmektedir.

Genel olarak farklı tarayıcılarda çok fazla fark görünmemesine rağmen az da olsa hatalar ortaya çıktığı gözlenmektedir. Maxthon tarayıcı kullanıldığında bir süre sonra açılır kapanır menü kaybolmaktadır.

Bazı kullanıcıların tarayıcılarını kullanırken özelleştirdikleri unutulmamalıdır. Bu yüzden sayfanın kullanımını engelleyecek belli başlı öğeler her tarayıcıda ortak kullanılabilen özelliklerde olmalıdır. Javascript kapatan bir kullanıcı için dolaşım menüsu çıkmamakta ve haberler kutucuğu ekrana gelmemektedir.

Görülen bir başka eksiklik ise kullanıcıların tarayıcılarını farklı çözünürlüklerde kullanabileceklerinin göz önünde bulundurulmamasıdır. Ana sayfada Sıkça Sorulan soruların bulunduğu tablo 1024 X 768 çözünürlükte iyice kaymaktadır. Tablo sonu üstteki tablonun sonuyla eşitlenmelidir.

Cevapla