Web Dizayn İçin İçerik,Sadelik,Uymluluk

Web Dizayn

Web Dizayn
web dizayn

Çoğu kullanıcının ve tasarımcının ortak görüşü “içerik kraldır”. Web sayfası ne kadar muhteşem tasarlanırsa tasarlansın içerik yönünden zayıfsa kullanıcınızı uzun süre sitede tutamazsınız. İçerik yönünden site tasarlanırken önem verilmesi gerekli maddeler aşağıda belirtilmektedir.
• Kim, ne, ne vakit nerede? Web sayfası bu suallerin hiç olmazzsa uygulanabilir olanına yanıt vermelidir,
• Kullanıcı beklentileri muhakkak dikkate alınmalı, site içerisinde kullanıcıların isteklerini iletebilecekleri formlar bulunmalı,
• Eskimiş sayfalar belirli bir yerde saklanmalıdır. Özellikle yazışmalar, tartışma listesi gibi sayfaların eski sayfaları site içerisinde başka bir yerden erişilebilir olmalıdır.
• Terminolojiye dikkat edilmelidir. Dilimizdeki karşılıkları benimsenmemiş kelimeler ve ya anlaşılmaz kısaltmalar açıklanmalıdır,
• Linkler sade ve az olmalı. Metin içinde birbirine yakın yerlerde bağ kullanmaktan kaçınılmalıdır. Ayrıca link adları anlamlı kelimelerden verilmeli. Bu şekilde kullanıcı cümlenin tamamını bile okumasa gitmek istediği yeri kestirebilecektir.

Web Dizayn İçin Sadelik
Web sitelerinin tasarımında önemli ilkelerden biriside sadeliktir. Kullanıcılara mümkün olduğunca sade ve anlaşılabilir sayfalar sunulmalı.
Web tasarım vaktinde kullanıcı alışkanlıklarına önem verilmelidir. Çünkü kullanıcıların çoğu, yeni özellikleri öğrenmek için vakit ve çaba harcamak yerine, onları basitçe yok sayarlar.
Kullanıcının ilgisi dağıtılmamalıdır. Web sitesinde her şey aynı anda ön plana çıkarılmamalıdır.
İçeriğin fazla olduğu sayfalar bölünerek basitleştirilmeli. Uzun tablolar veya raporlar bölünerek kullanıcıya sunulmalı. Ayriyeten kullanıcıların tek sayfada kalma sürelerinin 60 saniyeyi geçmediği unutulmamalıdır.
Dizaynda tutarlılığa dikkat edilmeli. Kullanılan renkler, title ve paragraf metinlerinin büyüklükleri, fotoğraflar, logolar vs. site içerisinde uyumlu olmalı.
Site İçi Dolaşım Kolaylığı
Site içerisinde kullanıcılar sayfalar içerisinde rahat hareket edebilmelidir, aradıkları bilgiye rahat ve kolay erişebilmelidir. Erişimi iyi olmayan websitede kullanıcı kullandığı yolu kaybedecek ve aradığı bilgilere ulaşamayacak.
Yapılan araştırmalardaki ortak sonuca göre, site içerisindeki seçenekler bir kaç seçeneği geçmemeli. Kullanıcı websitenin hakimiyetini kendinde hissetmeli. Çok fazla seçenek kullanıcı için uzaklaştırıcı etkenlerden biri.
Web Dizayn İçin Uyumluluk
Ziyeretçilerde tek bir browser olduğu düşünülmemelidir.
Website hazırlanırken varsayılan bir pixsel üzerine de düşülmelidir. Değişik çözünürlüklerde sitemiz en muhteşem performansı verebilmeli.
Metin tabanlı browserlar unutulmamalı.

Cevapla