WEB DİZAYN

Web Dizayn Nedir

Web Dizayn Nedir

Web dizayn ile ilgili Temel Bilgileri vereceğiz. Başlangıç yapanlar için Web dizayn dan bahsedeceğiz HTML, ASP, Windows Hosting, PHP, Unix Hosting(Linux Hosting) Gibi web dizayn dillerini anlatacağız.

 

Web Dizaynı (Design)

Web sitenizin içeriğini yazmayı, resim, video, flash gibi öğeleri düzenleyip yerleştirilmesinden sayfaların programlanmasına kadar devam eden bir süreçtir. Web sitenizin görsel öğeleriyle ilgilenen kişilere “web dizayn” cı, programlamasıyla ve sistemiyle ilgilenen kişilere de web programcısı denir(BKZ: erzurum web tasarım)

HTML (HyperText Markup Language)

HTML (HyperText Markup Language) nin Türkçe karşılığı Hareketli Metin İşaretleme Dili’dir. Browserlarla görebileceğimiz, internet dokümanları oluşturmaya, metin veya verileri biçimlendirmeye yarayan komutlar dizisidir. HTML öğrenilmesi kolay ve oldukça basit bir dildir. HTML hostingler yüksek maliyet gerektirmediği için fiyatları oldukça uygundur.

ASP

Active Server Pages, daha çok bilinen ve kullanılan adıyla ASP, Microsoft’un hayatımıza kazandırdığı ve sunucu-taraflı script’e çözüm üretmek için geliştirilmiş bir teknolojidir.

Windows Hosting

ASP programlama dili ile beraber Access veya SQL veritabanı kullanımını destekleyen web hosting türüdür. ASP, içinde bir çok programlama dili kullanmanızı sağlayarak aklınıza gelebilecek etkileşimli ve dinamik her türlü uygulamayı yazıp Windows hosting’lerde yayınlamanıza olanak verir.

PHP

Platformdan bağımsız (Windows, Linux, Etc.) çalışabilen sunucu taraflı, Html gömülü betik dilidir. Perl, C/C++ tipinde script dilidir. Bu dillere aşina olanlar ve herhangi bir programlama dilini bilenler PHP yi fazla vakit kaybetmeden öğrenebilirler. Linux, Apache, MySQL platformlarında yaygın olarak kullanılır. Unix Hosting paketlerinde PHP desteği bulunmaktadır

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın

Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı